Przejdź do głównej zawartości
Szczodraki na święto 3 króli
Na blogu mam już 2 wpisy z ciastami na święto 3 króli [ klik, klik], a tym razem upiekłam szczodraki. Szczodroki zgodnie z tradycją przybierały różne kształty: rogala, warkocza, gwiazdy, a nawet korony..były z nadzieniem słodkim, wytrawnym lub bez nadzienia.Zgodnie z tradycją przygotowywano w przeddzień Święta Trzech Króli, a potem rozdawano je dzieciom, gościom i kolędnikom.Moje szczodraki są na słodko w kształcie bułeczek, odrywanych..mniam...pyszne, polecam..przepis znalazłam tutaj , zrobiłam z połowy porcji i wg mnie ciasto było troszkę za luźne i dodałam troszkę więcej mąki..no, ale to wiadomo, zależy też od mąki.No i moje bułeczki są nierówne..miały w sumie też być inaczej ułożone..ale tak to jest jak w między czasie się rozmawia przez telefon..
Wypieki na święto 3 króli można zobaczyć także u :Gosi, Asi..
- 1 kg mąki
- 1 szkl. mleka
- 1 szkl.śmietany 36% [ dałam 18%]
- 250 gram masła
- 6 dkg drożdży
- 10 dkg cukru
- szczypta soli
- 3 białka
- żółtko do smarowania bułeczek [ u mnie jajko z odrobiną mleka]
- 3 łyżki startych migdałów[ u mnie cukier]
Drożdże rozetrzeć z łyżką cukru, dodać do 150 gr mąki, 100 ml letniego mleka. Wymieszać, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Resztę mąki wsypać do miski, dodać rozczyn, podgrzane mleko i śmietanę, stopione i ostudzone masło, cukier, sól i zagnieść lśniące i gładkie ciasto, następnie dodać białka i dalej zagniatać. Przykryć ściereczką i odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce.Kawałek ciasta rozpłaszczyć na dłoni, na środku ułożyć nadzienie, a następnie zlepić formując kulę.
Przygotowane bułeczki układać w formie wyłożonej papierem do pieczenia, odstawić na chwilę do wyrośnięcia.Posmarować roztrzepanym żółtkiem z łyżką mleka, posypać cukrem lub migdałami.Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 20-30 minut.
to ciasto jest bez zoltek ?
OdpowiedzUsuńTak, bez żółtek..chociaż jak przeglądałam przepisy to gdzieś w 1 miejscu natknęłam się, że były 3 jajka zamiast 3 białek.
UsuńSuper wypiek Bożenko :-) Dziękuje za wspólne wypiekanie :-)
OdpowiedzUsuńDziękuję również Dorotko.
Usuńpiękne te Twoje szczodraki! u mnie za to wytrawne z nadzieniem z kapusty, dziękuję za wspólne pieczenie! pozdrawiam
OdpowiedzUsuńNie znałam tego rodzaju wypieku, ale bułeczki (jeśli tak je mogę nazwać ) wyglądają bardzo apetycznie :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy przepis, widzę, że szczodraki występują też na słodko :)
OdpowiedzUsuńhmm jakie apetyczne ;)
OdpowiedzUsuńZabieram jednego, wyglądają bardzo smacznie :) Dziękuję za wspólne wypiekanie :)
OdpowiedzUsuńSzczodraki jak malowane!
OdpowiedzUsuńpozdrawiam :)
Mogłam do Ciebie zajrzeć zanim zrobiłam swoje bo ten przepis bardziej mi się podoba bo choć bardzo podobny to ma więcej masła przez co pewnie były pyszniejsze :) choć moje nie były też złe :) Dziękuję za wspólne wypiekanie.
OdpowiedzUsuńnie wiedziałam, że to się tak nazywa.
OdpowiedzUsuń