Łatwiejszego chleba chyba już nie znajdziecie..prosto i szybko..bez zagniatania , bez wyrastania...wystarczy wymieszać wszystkie składniki łyżką [ drewnianą ! ], przełożyć do foremki , posmarować wodą [ o tym to ja zapomniałam] i wstawić do zimnego piekarnika..załączyć piekarnik i gotowe..polecam..mój chlebek wyrósł w górę i pękł..byłam zdziwiona dlaczego..nigdy wcześniej tak mi się nie zdarzyło..aż dopiero teraz szykując wpis..okazało się, że dałam za dużo drożdży..Polecam taki chlebek..jest pyszny...dodatki dowolne..wedle uznania..przepis od mojej koleżanki ..Ja zrobiłam z połowy porcji , piekłam w keksówce.
Piekłam także chleb z mieszanki różnych mąk i ze zwykłym octem..też jest dobry...więc można kombinować wedle własnego gustu i smaku..
- 1 kg mąki 650
- 5 dkg drożdży świeżych
- 1 l wody ciepłej
- 4 łyżki cukru
- 2 łyżki płaskie soli
- 4 łyżki octu balsamicznego
- po 6 łyżek otrąb, siemienia lnianego, sezamu, słonecznika
Wymieszać wszystkie składniki łyżką [ drewnianą ! ], przełożyć do foremki , posmarować wodą [ o tym to ja zapomniałam] i wstawić do zimnego piekarnika, załączyć piekarnik .Piec około 1 godziny w temperaturze 180 stopni.
Chleb zrobiony przez Annę .
To coś dla mnie. Szybki, smaczny. A wychodzi pierwsza klasa. Pięknie się wypiekł. Poproszę kromeczkę do śniadania. Pozdrawiam :) Zapraszam dziś do mnie na sernik. Miłego dnia! :)
OdpowiedzUsuńSernik...mniam..lubię..
UsuńPozdrawiając -zapytam ( jak kilku innych ...zjadaczy chleba )co z tym piekarnikiem ROZGRZEWAĆ WCZEŚNIEJ CZY NIE ? A JEŻELI TAK TO DO JAKIEJ TEMPERATURY???
UsuńCZY TEŻ CIASTO WKŁADAMY DO ZIMNEGO PIEKARNIKA I NASTAWIAMY TEMPERATURĘ CZEKAJĄC TĘ ...GODZINĘ ( może być z hakiem ...).
Wstawić do zimnego piekarnika i piec 1 godzinę.Czas pieczenia w sumie może być inny, wszystko zależy od piekarnika, więc warto sprawdzić .
UsuńSkoro to takie proste, to może ja też spróbuję :)!
OdpowiedzUsuńProszę spróbować ,,i podzielić się opinią,
UsuńBardzo fajny przepis, na pewno wypróbuję :) Tylko dlaczego drewnianą łyżką? Ma to jakieś naukowe uzasadnienie? :)
OdpowiedzUsuńNo właśnie...pytałam o to samo koleżankę, od której mam ten przepis..i ona nie wyjaśniła mi dlaczego..po prostu ktoś tak też jej podał i przepis idzie dalej w świat..a uzasadnienia brak.
UsuńDlatego, że metal wchodzi w reakcję chemiczną z drożdżami i octem. Od wieków zaleca się mieszanie (najlepiej wszystkiego) drewnianą łyżką.
UsuńJakiej mąki użyć?
OdpowiedzUsuńmąka 650
UsuńCzy ten ocet balsamiczny jest konieczny?
OdpowiedzUsuńMąka pszenna?? jaki typ
OdpowiedzUsuńPszenna 650
UsuńCzy z tych proporcji wychodzi tylko jedna foremka chleba??? Czy może należy podzielić na kilka foremek??? JAkiej wielkości użyłaś foremki???
OdpowiedzUsuńJa zrobiłam z połowy porcji , piekłam w keksówce.
UsuńDrewniana lyzka, bo drozdze nie lubia metalu. Tak samo jest z zakwasem do chleba. Nalezy mieszac lyzka drewniana lub plastikowa.
OdpowiedzUsuńDziękuję za odpowiedź..
UsuńTo się tyczy tylko świeżych drożdży czy instant też? Bo ja używam tylko instant i mieszam metalową łyżką. Nie zauważyłam, żeby to w czymkolwiek przeszkadzało :)
UsuńCzym można zastąpić ocet balsamiczny?
OdpowiedzUsuńMhm...trudno powiedzieć..może zwykłym octem..
UsuńJa zastępuje octem winnym
UsuńA z inna maka ktoś próbował? Żytnia. Pszenna?
OdpowiedzUsuńJa piekłam pierwszy raz..ale można pokombinować z innymi mąkami.
UsuńMieszam różne mąki i eksperymentuje, ale zawsze zostawiam cześć mąki pszennej
UsuńCzy mąkę pszenną można zastąpić np. żytnią?
OdpowiedzUsuńPewnie tak...trza wypróbować.
Usuńraczej nie bo ja tak zrobiłam i wyszedł zakalec
UsuńA ja piekłam i bez zakalca..
Usuńhttp://mojekucharzenie-bozena-1968.blogspot.com/2015/05/chleb-bez-zagniatania-i-wyrastania.html
http://mojekucharzenie-bozena-1968.blogspot.com/2015/06/chleb-z-nasionami-konopi.html
Wczoraj piekłam chleb z mieszanki różnych mąk i ze zwykłym octem..też jest dobry...więc można kombinować wedle własnego gustu i smaku..
OdpowiedzUsuńMam pytanie czy ten chlebus ma byc pieczony godz czy dluzej bo po tej godz wlozylam patyczek i kleił się
UsuńWczoraj upiekłam chlebek z Pani przepisu. Jest superaśny. Nie mogę się od niego oderwać. .. ;-)
OdpowiedzUsuńSuper. cieszę się bardzo....
UsuńTak samo ja ........chlebek jest przepyszny dziekuję za przepis
UsuńMuszę upiec!
OdpowiedzUsuń"Wstawić do zimnego piekarnika" Czy 1 godzina pieczenia to czas od nagrzania piekarnika do 180 st?
Witam,właśnie piękę chleb z Pani przepisu z połowy porcji. Chlebek "siedzi" sobie w piekarniku. Z niecierpliwością czekam na rezultat!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Wanda z Down Under
Pani Bożenko...drożdże świeże czy instant Pani daje?
OdpowiedzUsuńBez Pani..po prostu Bożena...dla mnie jakoś lepiej się pracuje z drożdżami świeżymi i takie też dałam.
UsuńDziękuje :)
UsuńMi wyszedl zakalec :(
OdpowiedzUsuńWow..przykro mi..ja już piekłam kilka razy taki chlebek i zawsze było ok.
UsuńNiewiem od czego to zależne.. A jaki pani daje program w piekarniku Góra -dół czy inny??
UsuńNiewiem od czego to zależne a jak pani daje funkcje w piekarniku?? Może to też od tego zależy.. Może też przez to ze mam nowy piekarnik może to też swoje zrobiło
OdpowiedzUsuńJa te chlebki akurat piekłam w takim piekarniku -piecyku, który nie miał regulacji..
UsuńJa jak kupiłam nowy piekarnik, to też za bardzo nie wiedziałam jak dobrze ustawić temperaturę..niby kazdy piekarnik powinien być taki sam, a jednak nie...musiałam uczyć się od nowa z doborem temperatur itp.
Pieke drugi raz i jak narazie wyrósł i wygląda świetnie zobaczymy jak skończy się piec :) napisze czy się udał chlebek
OdpowiedzUsuńChlebek pyszny naszczescie tym razem się udał a mężowi strasznie smakuje :) dziękuję za przepis ;)
OdpowiedzUsuńSuper ,dziękuję za wiadomość. Coś miłego na wieczór po paskudnym dniu ..aż serce się uśmiecha.
UsuńCzy można użyć drożdży instant?
OdpowiedzUsuńOczywiście,,,ale ja jakoś wolę świeże i zazwyczaj z takimi robię.
UsuńZrobiłam i mi nie wyrósł,wyszedł taki gniot,ale ponieważ pracy mało,smak dobry będzie powtórka.Dzięki za fajny przepis.
OdpowiedzUsuńPiekę już 3 raz,fajny przepis i dobry chlebem.Jak robiłam pierwszy raz to chyba drożdże były niezbyt swieże.
OdpowiedzUsuńSuper, ze posmakował chlebek..a z drożdżami różnie bywa ..
Usuńa forma keksowa to jaka, bo są różne ?
OdpowiedzUsuńJa używam foremki o długości 30 cm.
UsuńWlasnie upieklam chlebek. Wyszly mi dwie foremki, niestety zakalec :/
OdpowiedzUsuńJa piekłam kilka razy i nigdy nie było zakalca.
UsuńZrobie z maka orkiszowa i ryzowa ,wyglada b.pysznie p.chlebek,pozdrawiam
OdpowiedzUsuńChlebek fajny tylko zmniejszyłam ilość drożdży i cukru drożdży 3 dkg i 2 łyżki cukru. Tamten był dla mnie za słodki i czuć było za bardzo drożdże teraz jest ok wyrósł taki sam. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWłaśnie upiekłam. :) Z kilkoma zmianami; mniej cukru, mąka 500, pół na pół z żytnią chlebową, drożdże w saszetce (odliczone, jak na torebce napisano, czyli dwie saszetki - bo robiłam z 1 kg mąki) i łyżkę soli (z niewielką górką). Robiony na szybko, bo w domku zabrakło na śniadanie a sklepu nie ma u nas i trzeba umieć sobie poradzić. Robiony w mikserze z hakiem do chleba. Nie mam czasu na drewniane łyżki, a nauczyłam się już, że każdy chleb powinien być dobrze wyrobiony. Wody też nie odliczałam, tylko „na oko”. Wszystko wyszło pieknie i smacznie. Jeszcze gorący kroiłam, bo czasu nie było. Faktem jest, że tylko ten chlebek mi tak pęka (robię drugi raz). Może dodatek octu to sprawia? Do innych chlebów jego nie dodaję i tamte nie pękają.
OdpowiedzUsuńZawsze każdy chleb robię „na moje oko”, według sprawdzonych miar i jeszcze nigdy zakalca nie było. Nie bójcie się zmieniać i eksperymentować.
Piekłam kilka razy, mąki mieszam -tortową 450 3/4 kg i do chleba 1/3, ocet raz dałam zwykły a ostatnio balsamiczny, chlebki wychodzą pyszne, pulchne i długo zachowują świeżość, pychotka polecam wszystkim :-)
OdpowiedzUsuńmozna spokojnie dać makę orkiszowa , drożdzy raczej 3 dkg --- z 1 kg maki wyjdą 2 chlebki w foremkach 30 cm x 11 cm -- jadłam taki chleb , b. smaczny , tylko z oczekiwaniem / krotkim / na wyrośnięcie -- ten przepis prostszy .....
OdpowiedzUsuńMam taki przepis, piekę od roku raz w tygodniu ale zamiast octu daję olej utrzymuje świeżość przez calutki tydzień. Polecam
OdpowiedzUsuńPiekę ten chlebek od ponad roku. Jest pyszny! Zamiast octu daję olej utrzymuje świeżość przez cały tydzień. Polecam
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie, właśnie przygotowuje się do pieczenia tego chleba. Mam takie pytanie, jak przygotowujecie foremkę? Smarujecie tłuszczem, czy używacie papieru do pieczenia? Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńTak nastawilam sie na ten chleb i ...to kompletna porażka...w piekarniku byl ponad godzinę i mimo to wyszedl gumowy zakalec nie nadajacy sie do niczego do tego cienki ehhhhh;(
OdpowiedzUsuńNie mam pojęcia czemu tak wyszło..przykro mi.
UsuńDzisiaj prawie w polowie nocy(ogladam relacje tureckiego konfliktu dyplomatycznego w Roterdamie) upieklam po raz czwarty z kolei ten chleb,jest baaaar-dzo smaczny,miekki i wilgotny.Pieklam tez inne chleby ale ten jest bezbledny.Poki co,nie moge go zdradzic z innym chlebem.Komplementy dla Pani,zycze dalszych sukcesow kulinarnych.Pozdrawiam z Holandii-Iwona.
OdpowiedzUsuńUPIEKŁAM DZISIAJ - WYSZEDŁ SUPER ! NIE MIAŁAM OCTU BALSAMICZNEGO WIĘC DODAŁAM ZWYKŁEGO CUKRU TEŻ MNIEJ - PIĘKNY ZAPACH W DOMU
OdpowiedzUsuńA mąka gryczana może być
OdpowiedzUsuńNie próbowałam, ale pewnie tak.
UsuńZrobiłam z połowy składników ale już mi się masa nie podobała, była zbyt wodnista. Oczuwiście wyszedł zakalec. Pieczone godz. Dam sobie jeszcze jedną szansę i dam Wam znać.
OdpowiedzUsuńPrzykro mi..ja dawno nie piekłam i chyba jutro upiekę.
UsuńPieklam dzisiaj pierwszy raz i wyszedł......jest przepyszny......dziękuję Pani Bożenko za tak superowy przepis
UsuńDziś dwa razy powtórzyłam. Kupiłam nowe świeże drożdze, nową mąkę i znowu dwa gnioty. Nie chcą rosnąć. Przez kilka lat piekłam w naczyniu żaroodpirnym, z zagniataniem, z różnymi mąkami, dodatkami i zawsze mi wychodził. Ten przepis jest prosty, szybki...Nie wiem dlaczego mi nie wychodzi. Jak zwykle się nie poddaję, spróbuję ;)
OdpowiedzUsuńTrudno mi powiedzieć czemu tak się dzieje.
UsuńNiestety, dzis znow sie nie udał. Zrobilam z tych skladnikow swoim przepisem i wyszedl pyszniutki. Widocznie nie dane mi są proste przepisy. Szkoda 😉
OdpowiedzUsuńPrzykro mi..nie mam pojęcia czemu nie udał się.
UsuńBożena, za dużo kropek używasz!
OdpowiedzUsuńOoo, a to dlaczego? przeszkadza w czytaniu? Pierwszy raz ktoś mi o tym napisał.
UsuńKropki ją rozpraszają i gubi się w czytaniu ...he he he ...
UsuńU mnie się udał i jest bardzo smaczny :)
OdpowiedzUsuńJa pieklam wczoraj i niestety niewyrosnieta porazka ,choc w smaku pyszny .
OdpowiedzUsuńale nie doczytalam przepisu , wlasciwie wstepu ...to o wlozeniu do zimnego pieca.
Jutro powtorka przepisu :)
pozdrawiam
Oj, ja mam też tak czasami..że nie doczytam dokładnie przepisu lub jakiś uwag i potem nie wychodzi jak trzeba, ale czasem i się udaje.
UsuńProszę dać znać , czy powtórka się udała.
Pozdrawiam również.
nie mam polskiej klawiatury i z gory przepraszam :)
UsuńByla powtorka i bardzo udany wypiek ! Pieczemy co czwarty dzien i to w roznych wariacjach...dzis z makami bezglutenowymi gryczna i owsiana z dodatkiem orzechow i siemienia .
Pozdrawiam serdecznie :)
Super, cieszę się.Pozdrawiam również.
UsuńSuper chlebek robiłam pierwszy raz jest mega fajny
OdpowiedzUsuńCieszę się.
UsuńJak też piekłam chlebki z ziarnami ale zawsze coś nie tak wychodziło niby wyrósł tak jak należało a mimo tego się kruszył i kleił nie wiem co było przyczyną ale i ten też wypróbuję na pewno
OdpowiedzUsuńA ja dawno nie piekłam tego chleba i muszę to nadrobić.Polecam.
UsuńBożenko,a ciasto ma byc geste czy raczej takie "wlewające" sie do foremki? Długo trzeba mieszac ? :)
OdpowiedzUsuńDawno nie robiłam tego chlebka, ale ciasto nie jest ani gęste, ani wlewające, takie pół na pół.A mieszać tylko do połączenia się składników.
UsuńBozenko,a ta godzinka pieczenia od momentu włozenia do zimnego piekarnika czy liczyc od momentu nagrzania się do 180 C
OdpowiedzUsuńOd wstawienia do piekarnika,ale warto sprawdzić , bo piekarniki też różnie pieką.
Usuńwitam, korzystam z tego przepisu juz od baaardzo dawna, jednakze nie dodaje octu (zadnego- nie jest wcale konieczny) i mozna mieszac maki - ja uzywam 7oog maki pszennej i 300g zytniej, kupuje mix nasion(siemie lniane, slonecznik, orzechy, migdaly, zurawina itp)- zarowno chleb jak i boleczki wychodza wspaniale ...
OdpowiedzUsuńJa też kombinowałam z różnych mąk i z różnymi dodatkami i zawsze pyszny wychodził, A bez octu jak widać też się udaje.
UsuńBozenko,po włozeniu chleba do zimnego piekarnika i po nagrzaniu sie go do 180 C przełączyc funkcje na grzałki gora-dól czy zostawic funkcje nagrzewanie? A jak bym wlozyła do nagrzanego juz piekarnika to chlebek sie nie uda???
OdpowiedzUsuńPozdrawiam -Asiula )
Bozenko,a w nagrzanym wczesniej do 180C piekarniku uda sie Twoj chlebek?
OdpowiedzUsuńBozenko,grzanie góra-dól,czy tylko dolna grzałka?
OdpowiedzUsuńBozenko,a jakiej wielkosci są Twoje foremki? A dół foremek wykładasz papierem?
OdpowiedzUsuńDlaczego mój chlebek pęka i to zawsze po bokach :(
OdpowiedzUsuńsuper,chlebek sie udał!!!!! :):)
OdpowiedzUsuńBozenko,dlaczego mój chlebek peka zawsze z jednego boku? :(
OdpowiedzUsuńBozenko,a mozna mąke 650 wymieszac z żytnią 2000,i w jakich proporcjach?
OdpowiedzUsuńAsik :)
Mam pytanie czy piec ten chleb z termoobiegem?czy ten chleb nie jest zbyt suchy bo ja mam problem z glutenem w pieczywie i trawieniem pieczywa,szczegolnie jak jest suchsze.Czy moze lepiej poszukac przepis na chleb z zakwasem i raczej innego typu.np z kaszy gryczanej?Prosze o odpowiedz osoby ,ktore ten chleb juz piekly i te, ktore maja doswiadczenie w pieczeniu tez innych chlebow,najlepiej mieszanych,nie tylko z maki pszennej,bo ja zle trawie biale pieczywo.Dodam, ze nigdy nie pieklam zadnego chleba sama.
OdpowiedzUsuńUpieklem dzisaj taki chlebek tylko odrobiene inaczej , upieklem z maki zytniej razowej bez octu i bez cukru by nie podnosic kclorii tylko sol woda siemie lniane i pestki dyni oczywiscie drozdze 1 godzna to odrobine za malo w moim piecyku , nastepny w takiej konfiguracji chce zrobic tylko na bazie nie drozdzy a zakwasu
OdpowiedzUsuńPiec godzinę liczą od wsadzenia do piekarnika, czy, od uzyskania temp 180 C ? :)
OdpowiedzUsuńOd wstawienia do piekarnika,ale warto sprawdzić , bo piekarniki też różnie pieką.
UsuńCzy mogę użyć mąki typ 750 lub 720
OdpowiedzUsuńOczywiście.
UsuńWitaj Bożenko. Nigdy nie piekłam chleba ani nie używałam drożdży... Czy wystarczy je rozkruszyć i łączyć ze składnikami czy jakoś specjalnie rozrabiać?
OdpowiedzUsuńW tym przypadku wystarczy rozkruszyć.
UsuńDo tej pory piekłam chlebek z innego przepisu,ale dzisiaj chcę wypróbować Twój przepis.Zobaczymy jak wyjdzie.
OdpowiedzUsuń